Máme chuť robiť dobré veci


Radi súťažíte? Zaujímajú Vás tradície a zdravé chutné jedlo?
Nechajte nám svoj email.

7 divov Islandu

1.9.2017

Čoraz viac ľudí láka krajina, ktorá bola pre bežného človeka donedávna len nesplniteľným tajným snom. Svet nám však otvára čoraz viac možností, a tak sa aj nám podarilo zavítať na čarovný Island. Hoci skrýva tisícky krás a zaujímavostí, vybrali sme pre vás 7 NAJzaujímavejších, NAJkrajších či NAJchutnejších vecí na Islande. A skrýva sa medzi nimi dokonca aj niečo slovenské.

NAJfarebnejšie polia

Brázdiť cestu a vidieť plné polia poctivo zabalených balíkov sena nie je na Slovensku ničím nezvyčajným. Podobne je to aj na Islande. Len s tým rozdielom, že islandské balíky sena nie sú prirodzenej farby, dokonca nie sú ani biele. Farmári na Islande sa pri balení poriadne vybláznia, a tak polia zdobia balíky modré, zelené, čierne či dokonca ružové. Niektoré polia tak vyzerajú ako by boli po nich porozhadzované farebné lentilky.

NAJväčší adventný kalendár

Islanďania môžu mať Vianoce po celý rok. A to nielen vďaka častým nízkym teplotám, ale najmä vďaka Vianočnému domu, ktorý sa nachádza neďaleko ich druhého najväčšieho mesta Akureyri. 365 dní v roku tam vyhrávajú koledy, rozvoniavajú medovníčky a vianočný punč tečie potokom. Vo veži, ktorá je dominantou celého domčeka, sa nachádza najväčší adventný kalendár v Európe. Je taký veľký, že k niektorým okienkam treba vyliezť po rebríku.
Keďže sú Vianoce aj o hodovaní, vo vianočnej záhrade sme vytiahli naše zásoby kozieho syra, na ktorých sme si zamaškrtili.

NAJdrahšia krajina

Krajina ohňa a ľadu sa v posledných rokoch už niekoľkokrát objavila na prvej priečke rebríka najdrahších krajín sveta. Štafetu najdrahšej krajiny sveta si Island podáva so Švajčiarskom, Honkongom, Singapurom, či Nórskom. Na Islande je najdrahšie jedlo. Večera v priemernej reštaurácii sa pohybuje okolo päťdesiatich eur na osobu.

NAJstarší európsky parlament

Národný park Thingvellir sa môže pýšiť nielen svojou nádhernou prírodou, ale aj  bohatou politickou minulosťou. Práve na tomto mieste vznikol v deviatom storočí vôbec prvý európsky parlament. Založili ho vigingskí náčelníci.

NAJdôverčivejší predajca

Azda každý človek na Islande je čestný. Mnohí ľudia si nezamykajú domy a autá, pretože tam ľudia jednoducho dôverujú jeden druhému. Aj napriek tejto vedomosti bol jedným z najprekvapivejších vecí stánok s paradajkami, z ktorého sa neusmieval žiadny milý predajca. Miesto neho bola na stánku umiestnená pokladnička, na ktorej bola napísaná suma, ktorú treba do nej vhodiť, ak sa rozhodnete si na paradajkách pochutnať. Nuž, ktovie ako by to dopadlo v inej krajine.

NAJprispôsobivejšie zvieratá

Oviec je na Islande niekoľkonásobne viac ako ľudí. Je ich možné vidieť naozaj na každom kroku. Dokonca aj tam, kde by ste ich vôbec nečakali. Okrem toho, že sa pasú na krásnych zelených pasienkoch, kde sú rozsiahle trávnaté plochy, potravu hľadajú aj na vyhasnutých sopkách, kamenistých plážach, alebo dokonca na ľadovcoch.

NAJlepšia slovenská dobrota

Maškrty z Kozieho Vŕška sme mali v ruksaku zabalené počas celej cesty. Keďže v islandských potravinách nebolo po kozích výrobkoch ani chýru ani slychu, naozaj sme ocenili, keď sme si mohli pochutnať na tradičnom jednomesačnom kozom syre. Nielenže bol veľmi chutný, ale dokonca aj veľmi praktický. Úsporné balenie sa zmestí aj do toho najmenšieho batoha a keďže je zabalený vo vákuovom obale, vydrží bez chladu aj niekoľko dní, čo je pri cestovaní skutočnou výhodou. Na chuť nám prišiel aj pri návšteve vodopádu Svartifoss, ktorý sa nachádza v Národnom parku Skaftafell a vedie k nemu niekoľkokilometrová cesta.

Žiadne slová ani fotografie nedokážu opísať skutočné krásy, ktoré krajina ohňa a ľadu skrýva. Vydajte sa aj vy naprieč touto krajinou a nezabudnite si pribaliť aj nejaké slovenské dobroty.


Aktuality

COLOSTRINO: nová produktová rada založená na sile kozieho kolostra


Kozí Vŕšok v roku 2020 priniesol na trh novú produktovú radu COLOSTRINO, ktorej základom je biologické zlato - kozie kolostrum. Kvalitné výrobky obsahujúce kolostrum,...

zobraziť článok

Kozí Vŕšok expanduje na Ukrajinu


Leonteus, s.r.o. uzatvorila pred nedávnom partnerskú zmluvu so skupinou ARDIS na Ukrajine, ktorá jej umožní distribúciu vlastných mliečnych výrobkov pod značkou Kozí...

zobraziť článok

Letné novinky reštaurácie Kozí Vŕšok


Pozývame vás do reštaurácie Kozí Vŕšok v Ivachnovej. Pochutnajte si na slovenských špecialitách. K dlhodobej ponuke Zjedz koľko vládzeš, ktorá platí denne vrátane...

zobraziť článok
Naši partneri

Predstavujeme niekoľko našich významných partnerov ...