Máme chuť robiť dobré veci


Radi súťažíte? Zaujímajú Vás tradície a zdravé chutné jedlo?
Nechajte nám svoj email.

Kozí Vŕšok v krajine fjordov

20.3.2017

V čase keď na Slovensko pomaly, ale isto prichádza jar, sneh sa roztápa a čižmy meníme za poltopánky, sme sa  vybrali na miesto, kde zima ešte kraľuje mocným žezlom. Zamierili sme vyše 1 500 kilometrov na sever, do krajiny fjordov a trollov. 

Nórske Oslo architektúrou pripomína ktorúkoľvek európsku metropolu. Od iných sa však predsa len niečím líši. Máloktoré veľkomesto vo svojom blízkom okolí ponúka toľko prírodných krás ako Oslo.

Pod nohami nám vŕzgal sneh a cestu lemovali zamrznuté jazerá. Výstup na horu Vettakollen bol ešte o niečo náročnejší ako jej názov. Asi po dvoch hodinách kráčania v hlbokom snehu sme sa konečne dostali do cieľa. Na vrchol hory Vettakollen, ktorý sa týči medzi predmestím Holmekollen a jazerom Sognsvann.

Odtiaľ sme mali celé Oslo ako na dlani. V diaľke sa črtal fjord a známy skokanský mostík Holmekollen. Nórsko je jedna z mála krajín, v ktorých máte možnosť vidieť jedinečné fjordy. Ich príbeh sa začal písať ešte niekedy v Dobe ľadovej. Po roztopení po sebe ľadovce zanechali vyryté ľadovcové údolia, zaplnené morskou vodou.  Skokanský mostík Holmekollen má za sebou o čosi kratšiu minulosť. Pôvodný mostík síce pochádzal z roku 1892, no pred siedmimi rokmi ho pri príležitosti svetového šampionátu v klasickom lyžovaní nahradil nový.

Poriadne vymrznutí, s červenými nosmi, sme sa už nevedeli dočkať zaslúženej prestávky. Okrem krátkeho oddychu sme si dopriali aj slovenské dobroty. Nešlo však o bryndzové halušky, ani obľúbený slovenský arašidový keksík. V kombinácii s nórskym chlebom sme si pochutnali na čerstvom kozom syre s medvedím cesnakom.

Keďže nás čakala ešte dlhá cesta naspäť, pridali sme aj trojmesačný prírodne zrejúci kozí syr, z ktorého po malej chvíli neostal ani kúsok. 

Najedení a oddýchnutí sme sa vybrali spoznávať ďalšie krásy, ktoré hlavné mesto Nórska ponúka.


Aktuality

COLOSTRINO: nová produktová rada založená na sile kozieho kolostra


Kozí Vŕšok v roku 2020 priniesol na trh novú produktovú radu COLOSTRINO, ktorej základom je biologické zlato - kozie kolostrum. Kvalitné výrobky obsahujúce kolostrum,...

zobraziť článok

Kozí Vŕšok expanduje na Ukrajinu


Leonteus, s.r.o. uzatvorila pred nedávnom partnerskú zmluvu so skupinou ARDIS na Ukrajine, ktorá jej umožní distribúciu vlastných mliečnych výrobkov pod značkou Kozí...

zobraziť článok

Letné novinky reštaurácie Kozí Vŕšok


Pozývame vás do reštaurácie Kozí Vŕšok v Ivachnovej. Pochutnajte si na slovenských špecialitách. K dlhodobej ponuke Zjedz koľko vládzeš, ktorá platí denne vrátane...

zobraziť článok
Naši partneri

Predstavujeme niekoľko našich významných partnerov ...