Máme chuť robiť dobré veci


Radi súťažíte? Zaujímajú Vás tradície a zdravé chutné jedlo?
Nechajte nám svoj email.

Krajina, kde nedoja ovce

30.7.2017

Island, krajina ohňa a ľadu, je známy svojou panenskou prírodou, riedkym zaľudnením a v neposlednom rade farmárskou tradíciou. Pri našich potulkách krajinou sme chceli vidieť, ako farmárčenie na Islande vyzerá. Zablúdili sme teda do údolia Stafholtsvegur.

Uprostred ničoho 

Údolie Stafholtsvegur sa nachádza na západe ostrova. Asi na štyridsiatich kilometroch sme nevideli nič iné, ako pasúce sa zvieratá, ktoré patria ôsmim rodinám, ktoré tu hospodária. Každá rodina vlastní obrovský kus zeme, a tak sú od seba poriadne vzdialené. Najbližšie mesto je od údolia vzdialené asi tridsať kilometrov. Volá sa Borgarnes a so svojimi 2000 obyvateľmi patrí k jedným z najväčších islandských miest. Údolie je obklopené dvomi riekami. Nie nadarmo sa Island nazýva aj krajinou riek a jazier. Len pár kilometrov vzdialený je národný park Thingvellir, kde bol pred vyše 1000 rokmi založený prvý európsky parlament a v štyridsiatych rokoch minulého storočia zas nezávislá Islandská republika.

Ovce kam sa pozrieš

Ovce sa potulujú po celom ostrove. Chovajú ich takmer na každej farme a je ich niekoľkonásobne viac ako ľudí. Dôvodom, že ovce vídať na každom kroku, je ich voľné spásanie lúk, ktoré prebieha od jari do jesene. V tomto období sa o ne v podstate nikto nestará.
Kravy sú výsadou majetnejších a väčších farmárov. Veľmi ojedinele sa na Islande chovajú kozy. Hoci boli v minulosti bežnou súčasťou hospodárstva, dnes ich žije na Islande len niekoľko stoviek. Vláda v snahe udržať a rozšíriť chov kôz, poskytuje ich chovateľom nemalé finančné príspevky.

Ovčie mlieko nehľadajte

Keďže sú ovce najfrekventovanejším zvieraťom na Islande, mohlo by sa zdať že obchodné pulty sú preplnené ovčím mliekom a inými ovčími výrobkami. Opak je však pravdou. Islanďania totiž  chovajú ovce hlavne na mäso.
Jahňacina však nie je jediným mäsom, na ktorom si radi pochutia. Veľmi populárne je medzi Islanďanmi konské mäso. Nepohrdnú dokonca ani obľúbenej pochúťke, ktorou je mäso zo žraloka.

Svetre do dažďa

Mäso však nie je jediné, na čo sa ovca chová. Jedinečným materiálom je ich vlna. Z nej sa pletú originálne svetre s názvom Lopopeysa. Sú veľmi teplé a zdobia jedinečné severské vzory. Vlna, z ktorej sa svetre pletú, má prirodzene nepremokavú funkciu. Tieto svetre však nie sú žiadnou lacnou záležitosťou a ich cena sa začína na sume dvesto eur. Obyvatelia Islandu ich však určite využijú. Teplota presiahne dvadsať stupňov len párkrát do roka.

Naše dobroty

Keďže sme žiadne mliečne výrobky v islandských obchodoch nenašli, vytiahli sme vlastné zásoby. Malinový jogurt z ovčieho mlieka. Spoločnosť nám pri krátkom oddychu, ako inak, robili ovečky, ktoré zvedavo pozerali na čom si to pochutnávame.

Naša vandrovka sa ešte nekončí. Už čoskoro sa vyberieme na cestu okolo celého Islandu. Spoločnosť nám budú robiť i pribalené maškrty z Kozieho Vŕška.


Aktuality

COLOSTRINO: nová produktová rada založená na sile kozieho kolostra


Kozí Vŕšok v roku 2020 priniesol na trh novú produktovú radu COLOSTRINO, ktorej základom je biologické zlato - kozie kolostrum. Kvalitné výrobky obsahujúce kolostrum,...

zobraziť článok

Kozí Vŕšok expanduje na Ukrajinu


Leonteus, s.r.o. uzatvorila pred nedávnom partnerskú zmluvu so skupinou ARDIS na Ukrajine, ktorá jej umožní distribúciu vlastných mliečnych výrobkov pod značkou Kozí...

zobraziť článok

Letné novinky reštaurácie Kozí Vŕšok


Pozývame vás do reštaurácie Kozí Vŕšok v Ivachnovej. Pochutnajte si na slovenských špecialitách. K dlhodobej ponuke Zjedz koľko vládzeš, ktorá platí denne vrátane...

zobraziť článok
Naši partneri

Predstavujeme niekoľko našich významných partnerov ...