Máme chuť robiť dobré veci


Radi súťažíte? Zaujímajú Vás tradície a zdravé chutné jedlo?
Nechajte nám svoj email.

Ak sa chcete zdravo stravovať, dávajte si reálne ciele

17.1.2018

Každý deň si chodiť zabehať, úplne vyradiť čokoládu, schudnúť za mesiac 10 kíl. Takto nejako vyzerajú novoročné predsavzatia mnohých z nás. Nech už sa pustíme do ich plnenia s akýmkoľvek veľkým odhodlaním, mali by sme sa pozerať najmä na to, či je splnenie našich cieľov reálne. 

Či sa nám podarí za mesiac schudnúť dve, tri, alebo päť kíl, alebo zhodíme z brucha tri centimetre, vieme ovplyvniť len ťažko. Naše telo nie je stroj, ktorý sa dá naprogramovať na také hodnoty, ktoré od neho očakávame. To, že drastické diéty majú len dočasný účinok azda ani netreba pripomínať. Skúste radšej postupne upratať svoje stravovanie, napríklad aj využitím nasledovných rád.

Celozrnný alebo vlastný

Určite ste už niekde čítali, že pokiaľ sa chcete zbaviť faldíkov, alebo žiť zdravo, s chlebom po boku to nepôjde. A verte, že pôjde! Keďže sú obilniny cenným zdrojom bielkovín, vitamínov a vlákniny, dať chutnému chlebíku navždy zbohom, by nebolo tým najlepším riešením. Pokiaľ si k pečivu nenakrájate pol kila slaniny alebo dve klobásy, nemusíte mať z neho strach. Stačí si vybrať ten správny, ideálne celozrnný, ktorý obsahuje spomínaných dobrých zložiek najviac. Ak by ste sa predsa len rozhodli pre klasické biele pečivo, pripravte si ho radšej doma. Pri dlhodobom kvasení sa totiž ničí lepok, ktorý nášmu telu veľmi neprospieva. Okrem menšieho podielu lepku oceníte určite aj ďalšiu výhodu – nezameniteľnú chuť čerstvého, ešte teplého pečiva, ktoré dnes v supermarketoch len tak ľahko nenájdete.

Zdroj:pixabay.com

Vitaj, skutočný syr!

Tavené syry, syrokrémy, syry v črievku – medzi mnohými veľmi obľúbené, najmä vďaka jednoduchému roztieraniu. Natrieme nimi pečivo, navrch ešte prihodíme plátok šunky a „zdravá“ desiata je hotová. Po zjedení sa síce schuti pooblizujete, so syrom ste však nemali veľmi dočinenia. Keď sa pristavíte pri ich zložení, skutočná syrová zložka tvorí len veľmi nízke percento. Ak sa takýchto syrov predsa len neviete zbaviť, ako alternatívu môžete využiť napríklad čerstvý syr. Pri výrobe čerstvého syra sú dodržiavané prísne kritériá. Tie zaručujú, že sa jedná o skutočnú kvalitu – mlieko, z ktorého sa vyrába musí byť spracované do 24 hodín a syr musí byť zabalený v ochrannej fólii. Trvanlivosť čerstvých syrov je veľmi krátka, to je však len potvrdením toho, že jeho súčasťou sú skutočne poctivé suroviny.

Zdroj:pexels.com

Nemusí sa z vás stať králik

Človek, ktorý chce zhodiť nadbytočné kilá, alebo sa jednoducho dostať do formy, či žiť zdravo, má obavy, že bude musieť každodenne žuť iba suché šalátové listy a tvaroh. Ale nebojte sa, svoj jedálniček vôbec nemusíte pripodobňovať králikovi. Zelenina síce na tanier určite patrí, ale všetko s mierou. Vždy by mala tvoriť 50% celej porcie. Z toho polovica by mala byť zelenina čerstvá a polovica tepelne upravená. K počítaniu týchto percent však nepotrebujete žiadne náročné matematické vzorce. Ak si si na tanier naložíte viac zeleniny určite sa nič nestane. Má totiž vysokú nutričnú hodnotu a naopak veľmi nízku energetickú hodnotu. To znamená, že vám síce dodá veľa živín, ale nezdvihne vám ručičku na váhe.

Zdroj:pexels.com

Zásad, ktorých by sme sa mali pri zdravom stravovaní pridržiavať je skutočne nemálo. Ak nie ste vrcholový športovec, či výživový poradca, je naozaj mimo vašich síl, aby ste ich všetky dodržiavali. Pokúste sa do vašich bežných dní zakomponovať aspoň zopár malých zmien a je takmer isté, že výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

 


Aktuality

COLOSTRINO: nová produktová rada založená na sile kozieho kolostra


Kozí Vŕšok v roku 2020 priniesol na trh novú produktovú radu COLOSTRINO, ktorej základom je biologické zlato - kozie kolostrum. Kvalitné výrobky obsahujúce kolostrum,...

zobraziť článok

Kozí Vŕšok expanduje na Ukrajinu


Leonteus, s.r.o. uzatvorila pred nedávnom partnerskú zmluvu so skupinou ARDIS na Ukrajine, ktorá jej umožní distribúciu vlastných mliečnych výrobkov pod značkou Kozí...

zobraziť článok

Letné novinky reštaurácie Kozí Vŕšok


Pozývame vás do reštaurácie Kozí Vŕšok v Ivachnovej. Pochutnajte si na slovenských špecialitách. K dlhodobej ponuke Zjedz koľko vládzeš, ktorá platí denne vrátane...

zobraziť článok
Naši partneri

Predstavujeme niekoľko našich významných partnerov ...