Máme chuť robiť dobré veci


Radi súťažíte? Zaujímajú Vás tradície a zdravé chutné jedlo?
Nechajte nám svoj email.

Pripravte vášmu školákovi výdatnú a zdravú desiatu

8.9.2017

Prázdniny sa skončili a školský zvonec sa najbližších desať mesiacov neutíši. Hoci rodičom odbudla náročná povinnosť vymýšľania každodenného prázdninového programu, v školskom roku ich čakajú ďalšie úlohy. Jednou z nich je aj dilema každého rána, čo pripraviť dieťaťu na desiatu. I keď sa táto úloha zdá byť jednoduchá, prípravu desiaty netreba zanedbať, je totiž jednou z najdôležitejších vecí, ktoré ovplyvňujú výkon malého školáka. 

Aké zložky by mala obsahovať desiata?

Nielen desiata, ale aj každé jedlo, ktoré deti konzumujú, musí obsahovať množstvo živín. Na kvalitu potravín by sa u detí malo dbať omnoho viac ako pri stravovaní dospelých. Zatiaľ čo pre dospelého človeka je jedlo určené najmä na udržiavanie životných funkcií, u detí je potrebné aj na vytváranie nových tkanív a rast. Dobrá a výživná desiata musí obsahovať dostatok bielkovín, sacharidov, tukov, solí, vody a vitamínov. Ak dieťa prijíma napríklad nedostatok bielkovín, je menej odolné proti infekciám, má nechuť do jedenia, spomaľuje sa jeho rast a nemá dostatočne silné svaly.

Zdroj:pexels.com

Desiata nie je časom prejedania

Hoci má desiata v stravovaní školáka významné postavenie, nepatrí medzi hlavné denné chody. Raňajky, ktoré sú základom dňa, tvoria 20% denného príjmu dieťaťa, obed by mal zastúpiť 30%, a večera 25% celodenného príjmu. Ostáva už len 20%, ktoré sa rozdelia na desiatu a olovrant. Je dôležité, aby si školák medzi raňajkami a obedom doplnil energiu. Určite mu však neprospeje, ak bude z desiaty presýtený a nebude sa môcť stopercentne sústrediť na školské povinnosti. Nevyhnutnosť pravidelné stravovania je podporená aj tým, že deti majú rýchlejší metabolizmus ako dospelí, a tak potrebujú dopĺňať energiu v pravidelnejších intervaloch.

Výdatná a zdravá desiata

Základom výdatnej a zdravej desiaty je pečivo. Z veľkého množstva, ktoré sa nám na trhu ponúka, by sme mali siahnuť po celozrnnom, ktoré je omnoho bohatšie na bielkoviny, vlákninu a vitamíny, ako iné pekárenské výrobky. Pečivo by malo byť natreté kvalitným maslom, alebo roztierateľným syrom. Natretý chlieb môžete doplniť plátkom šunky (s podielom mäsa aspoň 90%) či syra a, samozrejme, zdravou zeleninou. Keďže školský rok má takmer 200 dní, rodičia musia byť naozaj nápadití, aby pre svoju ratolesť vymysleli stále niečo chutné a zároveň zdravé. Vhodnými desiatovými alternatívami sú rôzne domáce nátierky, ktoré pripravíte za pár minút. Jednoduchou a u detí veľmi obľúbenou je mrkvová nátierka, na ktorú potrebujete len 3 prísady – najemno nastrúhanú mrkvu, čerstvý roztierateľný syr a biely neochutený jogurt. Všetky prísady vyšľaháte na jemnú hmotu a nátierka je na svete. Takto ľahko sa dajú kombinovať aj rôzne iné ingrediencie. Stačí, ak mrkvu nahradíte najemno nakrájanou šunkou, avokádom, alebo vajíčkom. Vďaka spojeniu jednoduchých chutí sa vám podarí vykúzliť každý deň niečo nové. Chlapci a dievčatá si radi na počas prestávok pochutnajú aj na jogurtoch. V tomto prípade však zabezpečte, aby bol jogurt v taške umiestnený tak, aby prežil aj nešetrné zaobchádzanie so školskou taškou.
Súčasťou plnohodnotnej desiaty je aj pitný režim. Najvhodnejšími alternatívami sú riedené ovocné šťavy, mierne osladené bylinkové čaje, alebo obyčajná voda z vodovodu.

Zdroj:pexels.com

Sladkosti. Áno či nie?

Rodič len ťažko odolá prosíkaniu a smutnému pohľadu svojho dieťaťa, ktoré pred odchodom do školy žobroní o sladkú maškrtu. Aj napriek tomu, že cukor, ktorý sa v sladkostiach nachádza, jednoznačne do zdravého jedálnička nepatrí, nemusíte ho zo života vášho dieťaťa vyškrtnúť úplne. Pri výbere sladkej maškrty však dbajte na to, aby dieťa nezjedlo viac ako 50 gramov cukru na deň. Najideálnejšími a najzdravšími maškrtami sú rôzne druhy ovocia. Ak by to však vašej ratolesti predsa len nestačilo, najlepšie je siahnuť po sladkostiach domácej výroby, pri ktorých si môžete byť istí ich zložením.

Zdroj:pexels.com

Príprava desiaty pre školáka nie je žiadna veda. Stačí sa pridržiavať základných pravidiel a prípravu nezanedbať. Správnym riešením určite nie je, ak dieťaťu zabalíte to, čo vám ako prvé príde pod ruku. Každý žiak sa určite poteší, ak si na desiatu občas nájdete trochu viac času a v desiatovom boxe si nájde nejaké zaujímavo vyzerajúce a originálne desiatové kreácie. 


Aktuality

COLOSTRINO: nová produktová rada založená na sile kozieho kolostra


Kozí Vŕšok v roku 2020 priniesol na trh novú produktovú radu COLOSTRINO, ktorej základom je biologické zlato - kozie kolostrum. Kvalitné výrobky obsahujúce kolostrum,...

zobraziť článok

Kozí Vŕšok expanduje na Ukrajinu


Leonteus, s.r.o. uzatvorila pred nedávnom partnerskú zmluvu so skupinou ARDIS na Ukrajine, ktorá jej umožní distribúciu vlastných mliečnych výrobkov pod značkou Kozí...

zobraziť článok

Letné novinky reštaurácie Kozí Vŕšok


Pozývame vás do reštaurácie Kozí Vŕšok v Ivachnovej. Pochutnajte si na slovenských špecialitách. K dlhodobej ponuke Zjedz koľko vládzeš, ktorá platí denne vrátane...

zobraziť článok
Naši partneri

Predstavujeme niekoľko našich významných partnerov ...